Брехун, горе-юрист, почесний статуто-герой UT2UQ

На адресу ініціативної групи зі скликання позачергової конференції ГС ВРЛ надійшов короткий коментар фахівця у сфері права.
Загалом, стаття 5 Закону України «Про громадські об'єднання», регламентує принципи взаємовідносин громадських об’єднань і громадян, їх членів, із державою, у широкому сенсі розуміння цього слова. Мова йде про гарантії, з боку держави, на свободу об’єднань як одну з базових прав і свобод людини, у відповідності із Загальною декларацією прав людини ООН.

Положення п.3 статті 5 Закону України «Про громадські об'єднання» слід розуміти як, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування не допускається вимагати від громадян зазначення відомостей щодо членства (участі) у громадському об'єднанні, якщо така вимога не пов'язана з реалізацією громадянином своїх прав як особи, яка має право представляти громадське об'єднання, або члена (учасника) громадського об'єднання, крім випадків, визначених законом. 

Таким чином, Закон України «Про громадські об'єднання», у чинній редакції, не містить жодних прямих чи опосередкованих заборон щодо оприлюднення, у будь-який спосіб, реєстрів індивідуальних членів громадських об’єднань.

Варто звернути увагу на положення статті 3  Закону України «Про громадські об'єднання», яка, серед іншого вказує, що громадські об'єднання утворюються і діють на принципах прозорості, відкритості та публічності.

Для порівняння наведемо повністю:

Стаття 5. Гарантії права на свободу об'єднання
1. Ніхто не може бути примушений до вступу у будь-яке громадське об'єднання. Належність чи неналежність до громадського об'єднання не може бути підставою для обмеження прав і свобод особи або для надання їй органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування будь-яких пільг і переваг.
2. Кожна особа має право добровільно у будь-який час припинити членство (участь) у громадському об’єднанні шляхом подання заяви до відповідних статутних органів громадського об’єднання. Членство в громадському об’єднанні припиняється з дня подання такої заяви та не потребує додаткових рішень. З того самого дня припиняється перебування члена громадського об’єднання на будь-яких виборних посадах у громадському об’єднанні.
Дія абзацу першого цієї частини не поширюється на членів громадського об’єднання, обраних на посади керівника громадського об’єднання чи заступника такого керівника. Членство в громадському об’єднанні зазначених керівників припиняється з дня, наступного за днем обрання нового керівника чи його заступника.
{Частину другу статті 5 доповнено абзацом другим згідно із Законом № 1666-VIII від 06.10.2016}
{Частина друга статті 5 в редакції Закону № 835-VIII від 26.11.2015}
3. Вимога про зазначення відомостей щодо членства (участі) особи у громадському об'єднанні, якщо така вимога не пов'язана з реалізацією особою своїх прав як особи, яка має право представляти громадське об'єднання, або члена (учасника) громадського об'єднання, не допускається, крім випадків, визначених законом.
 


Комментарии